Regl Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Regl dönemi tüm kadınlar için oldukça zor geçen bir dönemdir ancak bunu daha rahat geçirmek için yapılabilecek pek çok şey de bulunur. Pek çok alışkanlık ya da dikkatsizlik regl döneminin ağrılı ve zor geçmesine sebep olabilir. Halsizlik, ateş, yoğun ağrılar ve benzeri pek çok problemin yaşandığı bu dönemde nelere dikkat edilmeli, regl dönemini nasıl daha iyi geçirmeli?

Beslenme

Regl dönemi öncesinde ve regl dönemi sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri beslenmedir. Beslenme düzeni ve tüketilen besinler bu dönemin rahat şekilde geçirilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle de fazla tuz tüketilmemesi önerilen bu dönemde kafeinli içecekler, alkol ve gazlı içecekler de kötü etkide bulunmaktadır. Çikolata ya da tatlı isteği bu dönemde artsa da bu tatlı ihtiyacı meyveler ile karşılanmalı ve başka türlü tatlılar çok fazla tercih edilmemelidir.

İlaç Kullanımı

Reglnin gecikmesi ya da kesilmesi için kullanılan ilaçlar genellikle tavsiye edilmemektedir. Bu ilaçlar regl düzenini bozabileceği gibi hormonal dengeyi de değiştirebilmektedir. Bu sebep ile doktora danışarak belli bir yaş sonrasında bu ilaçlar kullanılmalıdır.

Su Tüketimi

Bu dönemde su tüketimi önemlidir. Düzenli şekilde yeterli miktarda su içen bir kadının daha az sancılı regl dönemi geçirmesi çok daha olasıdır. Bu şekilde vücut ihtiyaç duyduğu suyu karşılar ve ağrılarda da azalma gözlemlenir.

Temizlik

Bu dönemde özellikle de genital bölge temizliğine ve lavaboların temizliğine ekstra özen gösterilmelidir. Islak kalan genital bölgede mantar oluşumu gibi pek çok durum gözlenebilir. Bunun olmaması için bu bölge daima kuru tutulmalıdır. Mikrop kapmamak için temiz yerlerde tuvalete girmek gerekir. Bu dönemde genital bölgede tüyler alınmamalıdır yoksa kullanılan ürünler enfeksiyona sebep olabilir.

Ped Seçimi

Regl dönemini rahat geçirmek için en önemli etkenlerden biri de peddir. Boyutu, dokusu, görünüşü ve miktarı regl döneminde kullanıma uygun olmalıdır. Gün içerisindeki kanamaya göre dört saatte bir ped değiştirilmesi önerilir. Bu kullanılan pedin ise pamuk dokulu, kullanıma uygun boyutta olması özellikle önemlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status