Kabak Çekirdeğinin Bilmeniz Gereken Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kabak çekirdeği sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların bir artışını sağlar ve kabak çekirdeğindeki besinler aşağıdaki gibi çeşitli sağlık sorunlarının yönetilmesinde yardımcı olur.

Ayrıca Bakınız: Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak Çekirdeği Yemenin Yararları

Hücre Büyümesini ve Onarılmasını Destekler!

Protein vücudumuzun doku yapması için gerekli olan temel bir besindir. 31 ila 50 yaşları arasındaki yetişkin erkek ve kadınların her gün sırasıyla yaklaşık 170 gr eşdeğerine ve 140 gr eşdeğerine ihtiyacı vardır.

Bir atıştırmalık için bir veya iki kabak çekirdeği olması, bu tavsiyeye ulaşmanıza yardımcı olabilir ve vücudunuza yeterli miktarda amino asit yapı taşları temini sağlar.

İyi Uykuyu Destekler!

Kabak çekirdeği, uykudaki iyileşmelerle ilişkili bir amino asit olan triptofanın doğal bir kaynağıdır. Kabak tohumlarını genel olarak sağlıklı bir beslenme programına dahil etmek, dinlendirici bir gece uykusu almanıza ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

Prostat Belirtilerini Hafifletir!

Büyümüş prostat veya iyi huylu prostat hiperplazisi (BHP), yaşlı erkekler için yaygın bir sorundur. İdrar yolunda ortaya çıkan semptomlar, sık idrara çıkma isteği de dahil olmak üzere yaşam kalitesini engelleyebilir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kabak çekirdeği ekstresinin BPH ile yaşayanların yaşamlarını iyileştirmedeki etkinliğini göstermektedir.

Bağışıklık Fonksiyonunu Geliştirir!

28 gr kavrulmuş kabak çekirdeği (veya yaklaşık 85 tohum) tüketmek, günlük çinko değerinizin %20’sini sağlar. Çinko, vücutta depolanmayan önemli bir mineraldir, bu nedenle düzenli alım gereklidir.

Çinko eksiklikleri, doğal öldürücü T hücresi fonksiyonu dahil olmak üzere önemli bağışıklık süreçlerinde bozulmaya yol açar. Bir yaralanma veya enfeksiyondan sonra uygun yara iyileşmesi için yeterli çinko da hayati önem taşır.

Trigliseritleri Azaltır!

Trigliseritler, kandaki kalp hastalığı ile ilişkili bir yağ türüdür. Omega-3 yağ asitlerinin yüksek trigliseritleri azaltmaya yardımcı olduğu ve dolayısıyla sağlıksız kardiyovasküler belirteçleri azalttığı bilinmektedir.

Bakım hemodiyaliz hastaları üzerinde yapılan bir araştırma, 12 haftalık takviyeden sonra öğütülmüş kabak, keten ve susam tohumu karışımı verildi.

Alerjiler

Bu alerjinin raporları çok nadir olmasına rağmen, kabak çekirdeğine alerjik bir reaksiyon olması mümkündür. Alerjiler her zaman gelişebilir. Kabak eti veya tohum alerjisi belirtileri göğüs sıkışması, kurdeşen ve kusmayı içerebilir. Kabak alerjisinden şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanından yardım isteyin.

Kabak Çekirdeğinin Zararları ve Yan Etkileri

Çok fazla lif yemeye alışkın değilseniz, sindirim sisteminizin kabak çekirdeği yemeye alışması biraz zaman alabilir. Gaz, şişkinlik veya kabızlık gibi rahatsız edici semptomlardan kaçınmak için alımınızı kademeli olarak artırın.

Tüm kabak çekirdeği aynı faydaları sağlamaz. İşlenmiş veya paketlenmiş kabak çekirdeği satın alırsanız, fazladan sodyum ve koruyucu doz almanız muhtemeldir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status