Doğal Sinüzit İlaçları Ve Kür Tarifleri

Sinüzit özellikle havaların soğumaya başladığı dönemlerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kafatası içinde şakak, göz çevresi, alın ve burun civarında yer edinmiş içi havayla dolu boşluklara sinüs adı verilmektedir. Boyutları farklı olmak üzere yaklaşık 15-20 adet sinüs bulunmaktadır. Bu hava kanalları içinden normal şartlarda burun mukozası geçmektedir. İçeriden geçen bu mukoza buruna gelir ve nem oluşmasını sağlar. Mukozasının iltihaplanması halinde ortaya sinüzit çıkar. Sinüzit tedavisi uzun bir süreçte yanıt alınamayacak kadar zor olabilir. Tıbbi tedavi çözüm olmuyorsa doğal ilaçları deneyebilirsiniz.

Sinüzit için Birebir Papatya Kürü

Yarım litre kadar suyu derince bir kapta kaynatın ve kaynamaya devam ederken içine 3 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya ilave edin. İşlemi üzerine rahatça eğilebileceğiniz bir ocakta yapmanız daha uygun olacaktır. Suyun altını kapatmadan, kaynamaya devam ederken başınızı hafif kalın bir bez ile örtün. Sudan çıkan buhar, burnunuzdan nefes alarak içinize çekin. 5 dakika boyunca buhardan çekilmemeye çalışın ama çok da yaklaşmayın ki buhar cildinize zarar vermesin.

5 dakika sonra erdikten sonra 30 dakika ara verin ve tekrar 5 dakikalık bir seans yapın. Aynı uygulamayı, papatyayı her gün taze kaynatmak suretiyle tekrar edin. Burnunuzdan akıntı gelmeye başladığında 3 günlük bir ara verin ve tekrar devam edin. Sinüzitin tamamen kurumasını sağlayana kadar aralar vererek uygulayın.

Saf Su ile Sinüzit Temizliği

Evde 2 litre kadar suyu kaynatıp derin bir cam kâsenin içine alın. Kaynamadan sonra ortaya çıkan ilk buharını yaklaşık bir dakika kadar olabildiğince çok solumaya çalışın. Su buharını solumaya başlamadan önce başınıza bir bez örtmeyi unutmayın. Solumakta sıkıntı çektiğinizde ara verin ve şakak, yanak, göz ve burun çevresine masaj yapın. Böylece tıkalı kısımlar yumuşayacak ve mukoza burundan salgılanacaktır. Kendiliğinden akmasını beklemeden yumuşama hissettiğinizde sümkürerek çıkartabilirsiniz.

Deniz Suyu veya Tuzlu Su ile Sinüsleri Açma

Eczanelerde satılan deniz suları ya da serum fizyolojik adı verilen tuzlu sular ile burun temizliği yapılabilir. Damlalık ucu şeklinde hazır olarak satılan suları burnunuzun içine hafif hızlı şekilde sıkıp boşaltın. Gün içinde 3 kez burun temizliğinizi bu şekilde yapabilirsiniz. Tuzlu suyu evde kaynamış soğumuş bir bardak su, bir çay kaşığı tuz ve çay kaşığının ucuyla karbonat oranıyla hazırlayıp eliniz yardımıyla burnunuza çekebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status