Kaju Fıstığının 5 Önemli Faydası ve Zararları Nelerdir?

Genel olarak kuruyemiş tüketimi ve özellikle kaju fıstığı belirli sağlık yararları ile ilişkilidir.

Kaju Fıstığı Yemenin Yararları

Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur!

Kilo vermeye çalışıyorsanız kuruyemiş akıllı bir atıştırmalık yapabilir. Kuruyemişlerdeki sağlıklı yağ, protein ve lif, yemeklerden sonra veya atıştırma zamanında tok ve tatmin olmanıza yardımcı olabilir. Ancak kuruyemişlerin kalorisi yüksek olduğu için, ılımlı olarak tüketmek önemlidir.

Kuruyemiş tüketimini araştıran bir çalışma, uzun süre düzenli olarak kuruyemiş yemenin (günde yaklaşık bir avuç) obezite ve tip 2 diyabetin önlenmesi için sağlıklı bir beslenmenin bir bileşeni olarak dahil edilebildiğini bulmuştur. Bu çalışmadan kuruyemişlerin kendilerine benzersiz bir fayda sağlayıp sağlamadığı açık değildir.

Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir!

Nutrients dergisinin 2017 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, kaju fıstığı bazı LDL kolesterolünün düşürülmesine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, hafif yüksek kolesterolü olan yetişkinlerin günde 28 ila 64 gram kaju fıstığı tükettiğinde, bir kontrol diyetine kıyasla LDL kolesterolünde ortalama %24 azalma gördüklerini belirtti.

Ayrıca Bakınız: Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Çalışma yazarları, kaju ve diğer kuruyemişlerdeki yağ asidi profillerinin, bitkisel proteinlerin, liflerin, vitaminlerin, minerallerin, karotenoidlerin ve fitosterollerin kuruyemiş sağlık yararlarından sorumlu olduğunu kaydetti.

Safra Taşı Riskini Azaltabilir!

Kuruyemiş yemenin hem erkeklerde hem de kadınlarda safra taşı insidansını azaltabileceğine dair sınırlı kanıt vardır.

Kuruyemiş faydaları üzerine yapılan büyük bir araştırma incelemesinin yazarları, “biyoaktif bileşenlerde, özellikle doymamış yağ asitleri, lif ve minerallerdeki fındıkların zenginliğinden dolayı, kuruyemiş alımının safra taşı hastalığı üzerindeki koruyucu etkisinin biyolojik olarak makul olduğunu yazdı. Yazarlar, artan kuruyemiş tüketiminin azalmış safra taşı insidansı ile ilişkili olduğu iki büyük gözlemsel çalışmaya atıfta bulunmuştur.

İnsanlarda safra taşı riski ve kuruyemiş tüketimini araştıran bağımsız klinik çalışmalar yapılmamıştır.

Ayrıca Bakınız: Şeker Hastalarına Diyet Tavsiyeleri

Diyabet Yönetimine veya Önlemesine Yardımcı Olabilir!

Birçok çalışma, kuruyemiş tüketimi ve şeker hastalığı arasındaki ilişkiyi araştırmıştır.

Bir araştırma, kaju tüketiminin kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini buldu. Büyük bir araştırma incelemesinin yazarları, geniş çaplı Hemşireler Sağlık Çalışması, büyük Iowa Kadın Sağlığı Çalışması, Doktorların Sağlık Çalışması ve yayınlanan diğer raporlardan elde edilen verileri özetledi.

Bazı durumlarda, kaju tüketen kadınların uzun süre takip edildiğinde tip 2 diyabet riski azaldığını bulmuşlardır. Ancak tüm bulgular bu sonucu destekleyemedi ve fayda sadece kadınlarda desteklendi.

Diğer çalışmalar, tip 2 diyabetli hastaların kaju tüketmekten sağlık yararları elde edebileceğini bulmuştur. Araştırmalar, diyabetli hastaların kaju tüketiminin daha iyi insülin kontrolü ve kolesterol oranı ve artmış HDL kolesterol ve düşük sistolik kan basıncı ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Daha İyi Kalp Sağlığını Geliştirir!

Kaju fıstığı, diğer kuruyemişler gibi, yüksek yağlı bir gıdadır, ancak hem poli hem de tekli doymamış yağlar sağlarlar, orta derecede tüketildiğinde kalp sağlığını artırmaya ve kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olan sağlıklı bir yağ şekli. Kaju fıstığı kalp dostu sağlıklı bir diyet ile ilişkili lif sağlar.

Ayrıca Bakınız: Obezite ve Şeker Hastalığı Arasındaki İlişki

Çalışmalar ayrıca, kuruyemiş ve tohumlardan (et ürünleri yerine) sağlıklı yağlar ve protein içeren bitki bazlı beslenmelerin kalp sağlığını artırabildiğini göstermektedir.

Çalışmalar, kuruyemiş tüketiminin, özellikle tip 2 diyabetlilerde, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.

Alerjiler

Bir ağaç kuruyemişi alerjiniz varsa, kaju fıstığından kaçınmalısınız. Bununla birlikte, sadece bir ağaç somununa alerjiniz olduğu için mutlaka başka birine alerjiniz olduğu anlamına gelmez. Yani, bazı kuruyemiş alerjileri, kaju fıstığı ve fıstık olabilir.

Uzmanlar bir ağaç kuruyemişi reaksiyonu belirtilerinin şiddetli olabileceğini belirtir. Bilinen bir ağaç kuruyemişi alerjisi olanların her zaman epinefrin taşımasını tavsiye ederler.

Kaju fıstığına veya diğer ağaç fındıklarına alerjiden şüpheleniyorsanız, kişisel tavsiye almak için sağlık uzmanınızla görüşün.

Kaju Fıstığı Zararları ve Yan Etkileri

Kajuları hasat eden ve işleyenlerin kaju kabuğunun içi zehirli sarmaşık ile ilgili bir kostik sıvı içerdiğinden dikkatli olmaları gerekir. Çiftçiler kendilerini maruz kalmaktan korumak için eldiven ve yüz siperleri giyerler.

Kajuları tek başına yemek güvenlidir, ancak bazı insanlar bir barda veya bir partide kuruyemiş yedikten sonraki gün şiştiklerini fark ederler. Muhtemelen sert kabuklu yemişlerden şişkinlik hissetmeyeceksiniz, ancak çok tuzlanmışlarsa, artan sodyum alımından su ağırlığında geçici bir artış yaşayabilirsiniz.

Kaju Fıstığı Ezmesi

Bazı insanlar ayrıca, kavrulmuş kaju fıstığından yapılan bir kaju çeşidi kaju ezmesinden de hoşlanırlar. Protein takviyesi için fındık ezmesi seçerseniz, fıstık ezmesi daha iyi bir seçenektir. Ancak bazı insanlar kaju ezmesinin hafif tadını tercih eder.

Sonuç olarak, fındık ezmesindeki beslenme, işleme sırasında eklenen bileşenlere bağlıdır. Sadece fındık içeriyorsa fındık yağı olduğuna emin olun. Bazıları ilave yağ da içerebilir. İlave şeker veya fazla sodyum içeren fındık ezmesinden kaçınmaya çalışın.

Kaju Sütü

Kaju sütü de mevcuttur ve özellikle süt ürünlerinde bulunan laktozdan kaçınması gerekenler için akıllı bir seçim olabilir. Bununla birlikte, kaju sütü gibi birçok kuruyemiş sütünün ilave şeker gibi başka bileşenler içerebileceğini ve süt sütü kadar çok mikro besin (kalsiyum gibi) sağlayamayabileceğini unutmayın

Karar vermeden önce, beslenme gerçekleri etiketini ve denemeyi düşündüğünüz kuruyemiş sütü içindekiler listesini kontrol ettiğinizden emin olun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status