Peynir Besin Değerleri ve Sağlığımıza Faydaları

Peynir çoğumuzun sevdiği ve kahvaltıların da favorisi olan bir besindir. Bazı insanlar salatalara peynir ekler, diğerleri sandviçlere katar ve bazıları sadece peynirin tadını çıkarır. Her iki durumda da, peynir çoğumuzun tatmin edici bulduğu kremsi bir lezzet sağlar. Ancak peynir kalorileri ve yağları hızlı bir şekilde toplanabilir ve bazı peynir seçenekleri diğerlerinden daha sağlıklıdır.

Peynirin Besin Değerleri

Eğer peynir yemeyi çok seviyorsanız, o zaman sizin için iyi haberler var. Tüm peynirler beslenmeniz için sağlıksız değildir. Aslında, zayıflamak veya kilo kontrolü için diyetinize peynir dahil etmenin birçok yolu vardır, sadece ne satın aldığınıza ve ne kadar yediğinize dikkat etmelisiniz.

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir dilim (22g) peynir için verilmiştir.

  • Kalori: 86
  • Yağ: 5,00g
  • Sodyum: 40.5mg
  • Karbonhidratlar: 0.3g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 5.9g

En düşük kalorili peynirlerden biri yağsız mozzarelladır. Bir parça kısmi yağsız mozzarella peyniri (28g) yaklaşık 84 kalori, 7 gram protein ve 6 gram yağ sağlar. Birçok kişi, buzdolabında yağsız mozzarella çubuklarını tutar, böylece hızlı bir protein atıştırmalık hazır olur.

Parmesan, sağlıklı yiyenler arasında bir başka popüler peynirdir. Bir çorba kaşığı rendelenmiş Parmesan peyniri (sert bir kalıp) sadece 21 kalori ve 1.4 gram protein sağlar. Ve Parmesan yoğun bir tada sahip olduğundan, en sevdiğiniz yemekte daha az kullanmak kolaydır

Peynir tek bir porsiyon porsiyon 100’den fazla kalori ve 8 gramın altında yağ sağlar. Diğer popüler peynir çeşitlerinin aynı aralıkta kalori sayımı vardır.

Tek porsiyon kaşar peyniri 114 kalori, 7 gram protein ve 9 gram yağ sağlar.

Tek bir porsiyon pastörize ve işlenmiş peynir 94 kalori, 5 gram protein ve 7 gram yağ sağlar. Ancak her peynir çeşidinin kalorilerinin hesaplanması zor olabilir.

Ağır işlenmiş ürünlerde peynir kalorileri ve beslenme daha az sağlıklıdır. Neden? Çünkü doku ve lezzeti arttırmak için genellikle yağ ve diğer dolgu maddeleri gibi daha az sağlıklı bileşenler içerirler.

Peynirin Sağlığımıza Faydaları ve Sakıncaları

Peynir doymuş yağ sağlamasına rağmen, peynir gibi süt ürünlerini tükettiğinizde, bazı sağlık yararları elde edersiniz. Peynir, tokluğu veya yemekten sonra aldığınız dolgunluk ve memnuniyet hissini iyileştirmek için hem protein hem de yağ sağlar.

Ayrıca, birçok süt ürünü gibi, gerçek peynir de iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Kemiklerinizin sağlıklı kalabilmesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum ayrıca sağlıklı bir kalbe ve güçlü kaslara katkıda bulunabilir.

Ayrıca Bakınız: Krem Peynir Yemek Faydalı Mı?

Bazı çalışmalar, peynir yemenin sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak için yararlı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, çoğu sağlık uzmanı hala doymuş yağ alımınızı sınırlamanızı önerir. Peynir doymuş yağ kaynağıdır.

Son olarak, sodyum alımına dikkat ediyorsanız, satın almadan önce peynir için beslenme gerçekleri etiketini kontrol ettiğinizden emin olun. Süzme peynir veya beyaz peynir gibi bazı peynir çeşitleri, diğerlerinden daha yüksek sodyum seviyelerine sahiptir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status