Somon: Besin Değerleri ve Kalorisi

Birçok insan, balıklardaki cıva seviyeleri ve diğer kirleticilerden endişe duymaktadır. Bununla birlikte, somon satın alırsanız, minimum toksinler ile bulunabilen besin açısından yoğun bir balıktır.

Somonun sağlıklı kalp için omega-3’leri, yüksek kaliteli proteini ve zengin mikro besin içeriği ile yemek planınıza eklemeye değer.

Ayrıca Bakınız: Somon Balığı Faydaları

Somon Balığının Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 85g çiğ Atlantik somonu için verilmiştir.

  • Kalori: 121
  • Yağ: 5,00g
  • Sodyum: 37.4mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 17g

Karbonhidrat

Somon, doğal olarak lif ve şeker de dahil olmak üzere karbonhidrat içermez.

Yağlar

85 gr bir çiğ somon porsiyonu 5.4 gram yağ içerir. Bunun yaklaşık 1.5 gramı EPA ve DHA dahil olmak üzere yararlı omega-3 yağ asitlerinden elde edilir. Doymuş yağdan 1 gramdan az gelir.

Ayrıca Bakınız: DHA Oranı Yüksek Besinlerin Hafızaya Faydası

Somonun yağ asidi profili, çiftlik yetiştirilmiş veya vahşi yakalanmış olmasına bağlı olarak değişir. Çiftlik somonu, doymuş yağ dahil olmak üzere toplam yağ içeriğinde daha yüksektir. Yabani somon yağsızdır.

Ayrıca Bakınız: Balıklardaki Civanın Olumsuz Etkileri

Protein

85 gr çiğ, vahşi yakalanmış somon filetoda 17 gram protein vardır. Çiftlik yetiştirilmiş somonda daha fazla yağ olduğu için, ağırlıkça biraz daha az protein içerir. Ne olursa olsun, somon, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri sağlayan mükemmel bir yüksek kaliteli tam protein kaynağıdır.

Vitaminler ve Mineraller

Somon, A vitamini ve çoklu B vitaminleri sağlar. D vitamininin birkaç doğal gıda kaynağından biridir (yabani somon özellikle iyi bir kaynaktır).

Somon ayrıca magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi çeşitli mineraller açısından da zengindir. Ek olarak, konserve somon çok miktarda kalsiyum içerir (yenilebilir kemikler nedeniyle).

Somon Depolama ve Gıda Güvenliği

Satın aldıktan sonra somonu buz üzerinde veya buzdolabında veya derin dondurucuda tutun. Taze somonu 2 gün içinde kullanmayı planlamıyorsanız, neme dayanıklı sargıda dondurun. Çiğ deniz ürünlerinin diğer gıda maddelerinden ayrı tutulması ve elleriniz değdikten sonra ellerin ve eşyaların iyice yıkanmasıyla çapraz kontaminasyondan kaçının. Asla kokmaya başlamış balık yemeyin.

Az pişmiş veya çiğ deniz ürünleri yemek, özellikle hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar için tehlikelidir. Suşi veya sashimi’de çiğ somon yemeyi seçerseniz, saygın bir restorana gittiğinizden ve gıda kaynaklı hastalık riskleri olduğunu anladığınızdan emin olun.

Taze veya dondurulmuş somon, çeşitli pişirme stilleri ve baharatları tutar. Somon ızgara, pişmiş, haşlanmış, ızgara veya tavada kızartılabilir. Otlar, baharatlar ve limon ile lezzet katılır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status