Su Teresi: Besin Değerleri ve Kalorisi

Su teresi (Nasturtium officinale) genellikle salatalarda, sandviçlerde ve diğer tariflerde kullanılan yapraklı yeşil bir sebzedir. Yarı su bitkisi Avrupa ve Asya’ya özgüdür, ancak şimdi tüm dünyada yetiştirilmektedir.

Su teresi, insanlar tarafından tüketilen bilinen en eski sebzelerden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, su teresi çoğunlukla sudur. Bununla birlikte, bu ferahlatıcı yeşilden elde edilecek bir dizi sağlık faydası vardır.

Ayrıca Bakınız: Su Teresi Faydaları

Su Teresinin Besin Değerleri

Bu beslenme bilgisi 1 su bardağı (34 g) doğranmış su teresi için verilmiştir.

  • Kalori: 3.7
  • Yağ: 0g
  • Sodyum: 14mg
  • Karbonhidratlar: 0.4g
  • Lif: 0.2g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 0.8g

Karbonhidrat

Adından da anlaşılacağı gibi, su teresi öncelikle sudan oluşur. Tam bir kapta bile, minimum miktarda karbonhidrat, protein veya yağ vardır. Servis başına, su teresi, %50’si lif olan 1/2 gramdan az karbonhidrat sağlar.

Yağlar

Su teresi yağsız bir gıda olarak kabul edilir.

Protein

Su teresindeki en yaygın makro besin proteindir, ancak fincan başına sadece 0.8 gram içerir.

Vitaminler ve Mineraller

Su teresi, eser miktarda diğer mikro besinlerin yanı sıra potasyum, kalsiyum, magnezyum, A vitamini, K vitamini ve folat sağlar.

Su Teresi Depolama ve Gıda Güvenliği

Su teresi için diğer yapraklı yeşillikler ile aynı gıda güvenliği kuralları geçerlidir. Yıkanmamış su teresini, kullanıma hazır olana kadar buzdolabında saklayın. Narin olduğu için buzdolabına çok su teresi koymayın. Bunun yerine, kullanabileceğiniz kadar koyun.

Su teresi kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın. Hasarlı veya çürümüş alanları kaldırın. “Önceden yıkanmış” veya “yemeye hazır” etiketli su teresi yemeden önce tekrar yıkanması gerekmez. Bu etiket yoksa, su teresi yemekten hemen önce akan suyun altında durulayın. Kir ve bakterileri temizlemek için su teresini soğuk suyla dolu temiz bir kaba daldırabilirsiniz.

Nasıl hazırlanır?

Su teresi hafif, biberli bir tada sahiptir. Popüler su teresi salataları elma, avokado ve roka, ıspanak gibi diğer taze yeşillikleri içerir.

Ayrıca çorbalarda, patates yemeklerinde, baharatlı yumurtaların üzerine, dürümlere veya en sevdiğiniz tarife ekleyerek tadını çıkarabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status