Türk Kahvesi Selülit Yapar Mı?

Dünya genelinde çoğu kadının baş belası olan selülit doku bozukluğu olarak bilinmektedir. Selülitin oluşum nedenleri arasında genetiğin, cinsiyetin ve yaş ilerlemesinin büyük etkisi olsa da yanlış beslenme alışkanlıkları da selülit oluşmasına neden olmaktadır. Daha çok kalça ve bacak kısmında görülen selülit, kollarda, göbekte hatta nadiren sırtta bile görülmektedir. Bu yazımızda Türk Kahvesi Selülit Yapar mı, kilo aldırır mı? sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Selüliti tüketilen tek bir besine ya da içeceğe bağlamak doğru bir teşhis olmayacaktır. Yani sadece Türk kahvesi tükettiğiniz için vücudunuzda selülit oluşumu meydana gelmez. Cilt altındaki yağ hücrelerinin kontrol edilemez düzeye gelmesi, su tüketiminin azalması ile selülit oluşumu daha da hızlanır. Türk kahvesi bu etkileri tek başına yaratamaz. Üstelik sorun genel olarak sadece kahvede değil; kafein içeren içeceklerin tüm çeşitleriyle alakalı bir durumdur.

Selülit Oluşmaması İçin Kahve Nasıl Tüketilmeli?

Türk kahvesi haricindeki kahvelerin, selülit oluşmasına etkisi daha fazla olacaktır ama kahvenin türünden çok kahvenin nasıl tüketildiği bu konuda daha da önem arzetmektedir. Türk kahvesi diğer hazır kahvelerle karşılaştırıldığında zararsız kabul edilebilir.

Türk kahvesini her zaman pişirdiğiniz gibi pişirebilirsiniz ama içine kesinlikle şeker, tatlandırıcı, şeker içerikli herhangi bir madde ilave etmemelisiniz. Son zamanlarda Türk kahvesi içine krema, tereyağı ekleme gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu şekilde tüketilen Türk kahvesi selülit oluşumunu tetikleyebilir.

Kahve Selülite Neden Olur Mu?

Kahve selülit yaparmı son zamanlarda en çok aranan konulardan biri olan bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz, türk kahvesini gün içinde şekersiz olarak tüketmek, selülit oluşmasına neden olmayacağı gibi yağ yakımının hızlanmasını ve selülitin giderilmesine dahi katkı sağlayacaktır.

Günde bir fincan sade Türk kahvesi selülit için tetikleyici olmayacaktır. Selülitin oluşmasında kafeinin doğrudan bir etkisi olmayıp kafein ile birlikte gelen şekerin selülit oluşmasına yol açtığı araştırmalarla netlik kazanmıştır.

Kahvenin Selülite Etkisi Nedir?

Kahve içindeki kafeinin selülitle ilişkisi çok ince bir çizgidedir. Türk kahvesi ile selülitleri yok edebileceğiniz gibi aksine selülitlerinizi artırabilirsiniz. Selülit giderici kozmetik ürünlerinin içeriğinde de kafein bulunduğu biliniyor. Bu durumda Türk kahvesi tüketiminde dikkat edilmesi gerek doğru tüketimdir.

Kahve içindeki kafein aslında yağ oksidasyonunu artırmakta ve selülit oluşmasına neden olan mekanizmayı engellemektedir. Her şeyin aşırı tüketiminin zararlı olduğu gibi kahvenin de aşırı tüketimi bu mekanizmayı olumsuz etkileyecektir.

Selülit Oluşmaması için Günlük Ne Kadar Türk Kahvesi İçilmeli?

Günlük Türk kahvesi tüketimini belirlerken konuya sadece kahve açısından bakmak hatalı bir bakış açısı olacaktır. Tüketeceğiniz günlük kafein miktarı bu anlamda belirleyici etken olacaktır. Sağlıklı ve normal kiloda olan bir kişinin günlük alacağı kafein miktarı 300 ile 350 mg aralığında olmalıdır. Bu miktar kahve ya da çay ile tamamlanabilir.

Gün içinde iki fincan şekersiz Türk kahvesi ve 2 bardak şekersiz çay içmek, alacağınız kafein miktarı sınırını aşmaz. Aynı şekilde miktarı aşmadan bir fincan Türk kahvesi ile 3 bardak çay da içebilirsiniz. Bu miktarlarla kendinizi sınırladığınızda kafeinin faydalı yönünü almış olacaksınız.

Türk Kahvesi Selülite Karşı Nasıl Kullanılır?

Selülit yapar diye içmeye korkulan Türk kahvesi, doğru ölçüde ve şekilde içilmesi durumunda selülit oluşmasına neden olmaz aksine selülit oluşumunu da engellemiş olur. Ancak kahvenin selülitle savaşması için farklı şekillerde kullanılması da uygundur. Türk kahvesi selülitli bölgeye masaj yapılarak uygulandığında peeling etkisi ile selülitin giderilmesine yardımcı olur.

Türk kahvesi ile peeling etkili masaj yapmak için içtiğiniz kahvenin posasını kullanabilirsiniz. Kahve posasını elinize selülitli bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Dairesel hareketlerle birkaç dakika ovaladıktan sonra yıkamanız yeterli olacaktır.

Türk kahvesini başka sebeplerden dolayı içermiyorsanız ama selülite karşı masaj yaparak kullanacaksanız; paketi açıp bir miktar kahveyi avuç içinize dökerek uygulayabilirsiniz.

Kahveyi vücuda sürmeden önce vücudunuzun hafif nemli olması kahvenin vücutta tutunmasını kolaylaştıracaktır. Kahveyi aynı şekilde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamalı ve ardından ılık su ile vücudunuzdan arındırmalısınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status