Sağlığınıza Faydalı 6 İnanılmaz Çin Çayı

Çin çayları kanıtlanmış bir sicile sahip en sağlıklı içeceklerden bazılarıdır. Çay yüzyıllardır Çin kültürünün bir parçası olmuştur. Bitkisel faydaları nedeniyle, Çin çayları birçok iyileştirici özellik içerir ve düzenli kullanımları daha iyi genel sağlık sağlar. Kilo kaybından sağlam bir bağışıklık sistemine kadar, Çin çayları destek verir.

Bu nedenle, günlük rutininize Çin çayları dahil etmek, mucizevi bir şekilde sağlığınızı iyileştirebilir. Sizin için aşağıda en sağlıklı Çin çaylarından altısını listeledik. Hayatınızda hoş ve verimli bir değişiklik yapmak istiyorsanız bunları kaçırmayın.

Başlayalım.

1. Yeşil Çay

Bu çayı zaten biliyorsunuz, değil mi? Yeşil çay, Çin’de en çok kullanılan çaylardan biridir. Bununla birlikte, tüm hayatınız boyunca içtiğiniz yeşil çay ve Çin’de bulacağınız çay tamamen farklıdır.

Aslında, Çin yeşil çaylarının çeşitliliği sizi şaşırtabilir. Bununla birlikte, her birinin kendine özgü bir tadı ve özellikleri vardır. Çin’in uzunlukları ve genişlikleri arasında sıcak favori çay türüdür. Çin, dünyanın en büyük yeşil çay üreticisidir.

Yeşil çayın en az işlenmiş çay biçimi olması, onu en sağlıklı çaylardan biri yapar. Çin yeşil çayının sağlık yararlarından bazıları, bunlarla sınırlı olmamak üzere, kanserden korunma, alerjileri düzeltme, kalp hastalıklarını uzak tutma ve cildin en iyi durumda tutulmasını içerir. Çalışmalar, günde üç bardak yeşil çayın hastalıklara karşı korunmada iyi olabileceğini söylüyor

2. Krizantem Çayı

Bu çayı telaffuz etmekte zor gibi görünebilir, ancak tadı beğenilmektedir. Bu çay ilk kez önünüzde servis edildiğinde biraz şaşırtabilir, çünkü yüzeyinde yüzen güzel çiçekler bulacaksınız

Bununla birlikte, krizantem çiçek çayı, tat ve sağlık yararları söz konusu olduğunda iyi bir türdür. Çin’in en popüler çaylarından biridir ve genellikle bayramlarda ve tatillerde servis edilir. Çay olmasına rağmen, yaz aylarında sıcakladığınızda sizi serinletebilir.

Yaz aylarında vücut sıcaklığını düzenlemek gibi sağlık yararları ile doludur. Güçlü antibiyotik özellikleri sunar ve yüksek tansiyon, ateşlenme, diyabet, soğuk algınlığı, baş ağrısı, iltihaplanma, bulanık görme ve kötü nefes alma olan kişilere yardımcı olabilir. Bu sorunlardan herhangi biriyle karşı karşıyaysanız veya sadece hayatınıza yeni bir tat katmak istiyorsanız, bunu kaçırmamaya dikkat edin.

3. Ginseng Çayı

Ginseng bitkisi, sağlıklı ve güç dolu özellikleriyle dünya çapında popülerdir. Çay olmasına rağmen, ana bileşeni kurutulmuş yapraklar değildir, çünkü ginseng köküdür.

Yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle, yaşlı Çinliler günlük beslenmelerinin bir parçası olduğundan emin olurlar. Çay, beyaz veya yeşil çay gibi, ginseng kökü demlenerek yapılır. Güne enerjik bir şekilde başlamak istediğinizde elbette sabah arkadaşınız olabilir.

Ginseng çayının tonlarca sağlık yararı vardır. Stres ve kaygı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Beyin aktivitesini arttırır, böylece insanların Alzheimer‘dan kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca cinsel işlev bozukluğu, adet sorunları, obezite, hipertansiyon, kanser, sindirim sorunları, yaşlanmanın etkileri, kronik ağrı ve şeker ile başa çıkmak için iyidir.

Ayrıca Bakınız: Stres Ve Depresyona İyi Gelen Bitkiler

4. Zencefil Çayı

Zencefil aynı zamanda ginseng gibi bir köktür ve Çin’de kullanılan en yaygın on bitkiden biridir. Tek yapmanız gereken lezzetli bir sağlık dolu çay yapmak için kaynatmak. Zencefil çayı çoğunlukla kışın soğukla ​​savaşmak için kullanılır.

En iyi yanı, bu çayın hazır olarak satılıyor olmamasıdır. İstediğiniz diğer bitkileri ekleyerek zencefil çayı ile de deneyebilirsiniz ve hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Sağlık yararları hakkında konuşun ve sayılacak çok şey var. Zencefil çayı güçlü bir antioksidandır ve vücudu güçlendirir, mide bulantısını hafifletir, mideye yardım ederek sindirimi iyileştirir, şişkinliği en aza indirir. Solunum problemlerini düzeltir, kan dolaşımını iyileştirir, adet ağrısını azaltır ve bağışıklığı güçlendirir.

5. Keşiş Meyve Çayı (Luo Han Guo)

Keşiş meyvelerini hiç duydunuz mu? Adını yüzyıllar önce yetiştiren eski keşişlerden almıştır. Keşiş meyvesinin uzun yıllar sağlık yararları için nasıl kullanıldığını gösterir. Geleneksel Çin tıbbında, bu küçük yeşil kavun sayısız kullanım alanı bulur.

Keşiş meyvesi, ağız sulandıran tatlı tadı nedeniyle bir dizi demleme ve çay için kullanılabilir. Bu meyveyi suda kaynattıktan sonra üretilen kahverengi renkli karışım, kola gibi tada sahiptir. Böylece, bu lezzetli çayı günlük sağlıklı alımınıza güvenle ekleyerek bir lezzette iki lezzet alabilirsiniz. Şeker için mükemmel bir yedek olan ve ikincisinden yüz kat daha tatlı olan glikozitler içerir.

Soğuk algınlığı ile mücadele, hastalıklardan kurtulma, burnunu çekme, boğaz ağrısı, kötü kolesterol, kalp hastalıkları ve ateş gibi birçok sağlık yararı sunar. Yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle uzun ömürlü meyve olarak da bilinir. Ayrıca antioksidanlarla doludur ve alerjilerle ve hatta kanserle savaşmaya yardımcı olabilir. Diyabet hastaları için keşiş meyvesi çayı bir nimettir.

6. Oolong Çayı

Bu çay yeşil ve siyah çay arasında kategorize edilebilir,. Çünkü yarı fermente bir halde içilir, ancak yeşil çay gibi yapılır. Yeşil çay gibi taze, ancak siyah çay gibi tatlı olan bu kısmen oksitlenmiş çay, birçok sağlık yararı ile yüklüdür.

Çin’de birkaç çeşit oolong çayı servis edilir ve sevilir. Tüm tatlar bağımlılık yapar ve bir yudum aldığınızda aniden rahatlamış hissedersiniz.

Oolong çayının faydaları nelerdir?

Oolong çayı, karşılaşacağınız en sağlıklı çaylardan biridir. Kalp hastalığı riskini azaltmak, obezite ile mücadele etmek, kanser olasılığını azaltmak, diyabeti önlemek, hastalıkları uzak tutmak, iltihabı azaltmak, beynin işleyişini artırmak, kemik kaybını önlemek ve çok daha fazlası gibi birçok iş yapar. Sürekli siyah çay içmekten sıkıldıysanız, ancak yeşil çaylar için bir ustalığınız yoksa, oolong çayı sizin için ideal olabilir.

Son Olarak:

Çin çaylarının dünya çapında neden ünlü olduğuna şaşmamalı. Tamamen doğal içerikler, sağlıklı özellikler ve basit bir demleme işlemi ile başka ne bekleyebilirsiniz? Bu çaylar günlük kullanım için mükemmeldir (mevsimleri dikkate alarak) ve beslenme planınıza sağlıklı bir katkı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status